انواع ماسک های تنفسی محبوب در بین مردم

انواع ماسک های محبوب در بین مردم

انواع ماسک های تنفسی محبوب در بین مردم

ایمنی و سلامتی هرکسی کاملا در دست خودش است و نباید از دیگری انتظار ان را داشته باشد. پس در این روز هایی که کرونا از هر موقع بیشتر بیداد میکند، ما باید در خانه بمانیم. مگر اینکه به اجبار، مجبور به بیرون رفتن شویم و در این صورت ما باید اقدامات بهداشتی را رعایت کنیم، ازجمله زدن ماسک با کیفیت به همرا داشتن لوازم ضد عفونی کننده دست و سطوح و غیره … اما از انواع ماسک ها تنفسی کدام برای ما بهتر است ؟

در واقع وقتی که امار کرونا به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرد، جست و جو برای پیدا کردن بهترین ماسک برای جلوگیری از ویروس کرونا هم افزایش یافت. در همین شرایط بود که تمام داروخانه ها با مشکل کمبود ماسک مواجه شدند. همچنین پوشیدن هر پارچه ای هم صد در صد نمیتواند از ما محافظت کند پس ما باید از کیفیت ماسکی که میزنیم اگاهی لازم را داشته باشیم.

ما قصد داریم در این قسمت از مقاله های فروشگاه انلاین طب هوشمند شما را با چهارنوع از ماسک ها اشنا بکنیم تا بتوانید در خرید های خود انتخاب بهتری داشته باشید.

1. ماسک های جراحی

ماسک های جراحی از رایج ترین فرم ماسکهای موجود در بازار هستند. از معایب این نوع ماسک این است که گاهی اطراف ان باز میشود و نمی‌تواند دهان را کامل بپوشاند اما برای محافظت از فرد در برابر پاشیدن قطرات اب، اسپری و استفاده دز مراکز درمانی عالی هستند.

از مزایای این ماسک ها فراوان، محبوب و بسیار مقرون به صرفه بودن ان ها است. از این جهت ماسک های جراحی در اندازه ها، رنگ ها و انواع مختلفی تولید و عرضه میشوند.

ماسک های جراحی با اینکه دهان را می پوشاند اما در حقیقت نمی‌توانند به طور کامل از شما در برابر ویروس کرونا یا هر نوع میکروب و ویروس دیگری در هوا محافظت کند. اما همین نوع ماسک ها با درجه کیفیت بالا و خرید ان از جای مطمئن میتواند از انتقال انواع محتلف ویروس ها( 80 تا 90 درصد) جلوگیری کند، به خصوص اگر توسط فردی بیمار استفاده شود. این ماسک می تواند از ورود ذرات درشت پخش شده توسط فرد مبتلا مانند بزاق دهان به محیط جلوگیری کند. حتی اگر فرد مبتلا سرفه یا عطسه کند، ماسک جراحی میتواند جلوی پخش شدن ذرات سرفه یا عطسه را به خوبی بگیرد.

ماسک سوپاپدار + فروشگاه لوازم پزشکی طب هوشمند

2. ماسک های N95 و FFP2

از انواع دیگر ماسک های تنفسی می توان از N95 نام برد. این دست از ماسک ها به طور گسترده برای کاهش ویروس کرونا استفاده می‌شوند و ظاهرشان کمی تنگ تر و مبهم به نظر می رسد، همین نکته می‌تواند ان را به جایگزین بهتری برای ماسک های جراحی تبدیل کند.

همچنین از مزایا این ماسک ها این است که میتوانند در برابر ذراتی تقریبا به اندازه یک ویروس از شما محافظت کنند و همچنین دارای دریچه سوپاپدار ( فیلتردار) نیز هستند که میتواند از تجمع رطوبت در داخل ماسک جلوگیری کند. این سوپاپ ها میتوانند از ورود الاینده ها و ویروس ها و باکتری ها به دهان یا مجاری بینی به میزان چشمگیر (95%) جلوگیری کنند.

البته ماسک های N95 کمی گران هستند، همچنین باید قبل از استفاده از این ماسک ها از لحاظ سلامت مورد ازمایش قرار بگیرید چراکه اگر خود فرد مبتلا باشید، استفاده از این نوع ماسک توصیه نمی‌شود.

درکل ماسک های N95 در مقایسه با سایر ماسک ها بالاترین سطح ایمنی را دارد. به این دلیل که ان ها معمولا با اطمینان بیشتری دراطراف بینی و دهان قرار می گیرند. و دور تا دور بینی و دهان شما را میپوشانند در نتیجه جایی باقی نمی‌ماند که ذرات سمی یا خطرناک وارد مجاری شما شوند.

3. ماسک های کربن فعال (کربن اکتیو)

از انواع ماسک های تنفسی ماسک های کربن فعال هستند. همانطور که از نام این نوع از ماسک ها مشخص است، ان ها دارای یک فیلتر کربن فعال هستند که به جمع اوری و فیلتر کردن الاینده و میکروب ها کمک میکند و باعث میشود فرد استفاده کننده هوای پاک تر و خالص تری را تنفس کند. همچنین کربن های مجود در فیلتر این ماسک ممکن است ظرفیت ریه و عضلات تنفسی شما را بهبود دهد و عملکرد ان را افزایش دهد. توصیه ما این است که اگر در شهرهای الوده زندگی میکند حتما ماسک های دارای کربن را خریداری و استفاده کنید.

همانطور که گفته شد این ماسک ها در مبارزه با الودگی و ذرات ریز مانند ویروسها و باکتری ها و قارچ ها که از طریق هوا پخش میشوند بسیار موثر است و از این طریق از انواع الرژی ها جلوگیری میکند. با این حال آن ها در مبارزه یا جلوگیری از تماس ویروس هایی مانند کرونا می توانند به طور فوق العاده عمل کنند.

این ماسک ها میتوانند تعداد زیادی از ویروسها ( 90 تا 95 درصد) را به دام بیندازند و از این رو بهترین انتخاب حال حاضر مباشد.

4. ماسک های پارچه ای و اسفنجی

در این چند وقته که کرونا باعث کمبود ماسک در داروخانه ها شده بود، بازار پر از ماسک ها خانگی ساخته شده از انواع پارچه ها و اسفنج شد. در حالی که ماسک های خانگی هیچ اثر بخشی ندارند، اما در شرایط اضطراری بهتر از هیچی است.

به زبان ساده تر ماسک ها خانگی سطح ایمنی پایین تری از ماسک های جراحی یا تنفسی دارند و با این حال همنطور که گفته شد انها میتوانند حداقل ناحیه صورت را تمیز نگه دارند و از شیوع میکروب های و ویروس های مسری هرچند کم جلوگیری کنند. ضد عفونی کردن از مراحل مهمی است که میتواند از شیوع ویروس کرونا حلوگیری کند و ماسک های پارچه ای و اسفنیجی حیدود 20% از باکتری ها و الاینده های گرد و غبار را فیلتر کنند. اما این که این ماسک ها چقدر میتوانند ایمن باشند بستگی به عوامل زیادی دارند. فقط به یاد داشته باشید که استفاده از ماسک های خانگی به طور کلی توصیه نمی شود و فقط به عنوان یک گزینه یدکی باید به ان ها نگاه کرد.

سرنوشت انسان را انتخاب هایش رقم می‌زند.

گروه تولید محتوا فروشگاه انلاین طب هوشمند

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


X