شست و شوی دست با اب و صابون یا الکل ؟

اب و صابون یا الکل + فروشگاه کالا پزشکی طب هوشمند

شست و شوی دست با اب و صابون یا الکل ؟

همانطور که شما میدانید یک ضد عفونی کننده دست در صورتی میتواند ضد عفونی کند که حداقل 60 درصد الکل داشته باشد. پس اب و صابون یا الکل ؟

در این زمینه متخصصان بیماری های عفونی این عقیده را دارند که اب و صابون از هر چیزی برای از بردن مواد شیمایی و انواع میکروب ها و ویروس از جمله کرونا بهتر است. البته ناگفته نماند که برای جلوگیری از شیوع این بیماری دست ها باید به صورت مکرر و هر بار حداقل به مدت بیست ثانیه با اب و صابون شست و شو داد. در نتیجه واضح است که در رقابت اب و صابون یا الکل ، این اب و صابون است که برنده است.

اما حالا این سوال پیش میاید که چرا اب و صابون بهتر است ؟

مواد ضد عفونی کننده دست همه چیز را از بین نمی‌برند!

صد در صد برای ضد عفونی کردن دست استفاده از مواد ضد عفونی کننده کار راحت تری است اما این واقعیت را نباید فراموش کنیم که حتی در زمانی، الکل کافی در اختیار داریم باز هم نمیتوانیم تمام باکتری ها و ویروس ها را از بین ببریم.

اب و صابون در از بین بردن ویروس و میکروب های رایج بیماری زا بسیار موثر تر عمل می‌کند. همچنین صابون باکتری ها و ویروس هایی که حتی از ویروس کرونا هم مقاوم تر هستند را از بین می‌برد.

یک نکته دیگری هم در بین رقابت اب و صابون یا الکل حائز اهمیت است، این است که ضد عفونی کننده های دست در شرایطی که دست ها به شدت الوده و چرب نباشند به خوبی عمل می کنند اما در محیط کار و اجتماع، در جایی که افراد با تجهیزات، غذا یا ورزش کار می کنند ضد عفونی کننده ها نمیتوانند به خوبی عمل کنند و به اندازه کافی تمیز کننده نیستند. بعلاوه ضد عفونی کننده دست اگر خیلی کم استفاده شود یا قبل از خشک شدن کامل پاک شود کاملا بی اثر است.

همچنین ضد عفونی کنندهای دست احتمالا نمیتوانند مواد شیمایی مضر و خطرناک را که ممکن است با انها تماس بگیریم حذف یا غیرفعال کنند. چراکه در اخرین نتیجه ها مشخص شد، در افرادی که از ضد عفونی کننده دست برای تمیز کردن دست استفاده میکنند، میزان سموم دفع افات در بدن افزایش یافته است. اکیدا توصیه میشود اگر با این دست از مواد تماس حاصل کرده اید ان قسمت را با دقت با اب و صابون شسته و به یک مرکز درمانی مراجعه بکیند.

مقاوت باکتری ها و ویروس ها

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که ضد عفونی کننده های دارای غلظت الکل بین 60 تا 95 درصد در از بین بردن میکروب و ویروس ها خیلی بهتر عمل میکنند تا انهایی که غلظت کمتری دارند یا اصلا نداند.

مسمومیت با الکل در بچه ها

بی شک استفاده از ضدعفونی کننده های وابسته به الکل طبق دستورالعمل بی خطر هستند اما در صورت خورده شدن میتوانند مسمومیت با الکل ایجاد کنند، به خصوص اگر فردی بیش از حد خورده باشد.

به همین دلیل مواد ضد عفونی کننده دست همیشه باید دور از دسترس کودکان خردسال نگهداری شود و فقط باید تحت نظارت بزرگسالان استفاده شود.

نتیجه گیری

در رقابت بین اب و صابون یا الکل باید با این موضو کنار بیاییم که بی شک اب و صابون برنده هستند اما همیشه که ای لوازم در اختیار ما نیست اگر هم باشد باید به طور مداوم دست ها را شست و شو داد ان هم هر بار به مدت 20 ثانیه. همچمیم به هیچ عنوان هم نمیتوان به راحتی از کنار ساده بودن استفاده از الکل گذشت، سریع و موثر. پس به هیچ عنوان نباید الکل را کنار بگذاریم به خصوص در این روزهای به شدت الوده به کرونا اما به شرط رعایت کردن احتیاط برای کودکان و خرید الکل با کیفیت از مراکز و فروشگاه های اینترنتی مطمئن تا نیازی به بیرون رفتن نداشته باشیم.

مراقب فرزندان و کودکان خود با خرید لوازم ضدعفونی کننده از مراکز مطئن باشید

گروه تولید محتوا الکترونیکی طب هوشمند

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


X